Bodová terapie

Bodová terapie či myofasciální terapie se zaměřuje na řešení akutních či stále vracejících se problémů a bolestí. Během této terapie se ošetřují citlivé body ve svalové tkáni, takzvané Trigger pointy, česky spoušťové body, které způsobují bolesti a nepohodlí a to převážně statickým tlakem, který se aplikuje ischemickým principem postupného zvětšování. Jedná o intenzivnější metodu, při které se pracuje s řízenou bolestí. Pokud máme stupnici 1 – 10, kdy 10 je maximální bolest, kterou už nemůžete vydržet, pracuje se na stupni 7 – 8. Na oplátku lze velmi rychle, de facto okamžitě, pocítit úlevu od bolesti a problémů, které vás mohou pronásledovat hodně dlouhou dobu. Během terapie, když uznám za vhodné, využívám i jiné metody pro větší účinnost, jako je například baňková metoda, perkusní, PNF (Proprioceptivní neuromuskulární facilitace) a jiné. Nicméně, pokud máte potíže několik let a po dobu této doby se Trigger pointy řetězí, zvětšují a tvrdnou, je to jako rozmotávat gordický uzel a budete muset podstoupit Bodovou terapii vícekrát.

Masáže Tábor

Trigger points

Česky spoušťové body, známé také jako myofasciální trigger points, jsou malé a citlivé oblasti ve svalech nebo fasciích, což je tenká vrstva pojivové tkáně, která obklopuje svaly v těle. Tyto body jsou často velmi bolestivé, citlivé na tlak a cítí se jako tuhé uzlíčky nebo kuličky pod povrchem kůže. Trigger points mohou způsobovat několik různých druhů bolesti a nepohodlí, včetně lokální bolesti na místě samotného Trigger pointu či tzv. přenesenou bolest, což je bolest, která se šíří na jiné části těla. Kromě bolesti mohou způsobovat také autonomní dysfunkce.

Masáže Tábor

Myofasciální syndrom

Jedná se o závažnější problém, kdy se vytvořil Trigger pointový řetězec, při kterém se bolest i jiná potíž vyskytuje na jiné části těla, než je aktivní Trigger point. Dochází k takzvané přenesené bolesti. V tomto případě je třeba na tělo nahlížet jako na propojený komplex a nestačí ošetřit pouze Trigger point na části těla, kde se bolest i jiný problém nachází. Je třeba najít a ošetřit řetězec všech Trigger pointů, až se dostaneme k tomu hlavnímu, který vytvořil celý řetězec Trigger pointů a vše způsobil.

Masáže Tábor

Vznik Trigger pointů

Trigger pointy mohou vznuknout při:

  • Svalovém přetížení: Dlouhodobá činnost nebo opakující se fyzická aktivita, která zahrnuje stejné svalové pohyby.
  • Poranění svalů: Zranění svalu, jako jsou svalové natažení, modřiny nebo natržení svalových vláken.
  • Stres a emoce: Emocionální stres a napětí mohou způsobit svalové napětí a vytvořit trigger pointy.
  • Nesprávná postura a držení těla: Chybné držení těla nebo špatné ergonomické návyky při práci, a to jak ve stoje, tak v sedě.
  • Nadměrné cvičení: Intenzivní a nadměrné cvičení bez dostatečného odpočinku a regenerace, čímž vznikne svalové přetížení.
 

Dále mohou trigger pointy vzniknout při pádu, nečekaném a rychlém pohybu, dlouhodobém znehybnění a při jakémkoli úrazu.

Problémy, které mohou Trigger pointy způsobit

Trigger pointy mohou působit ochablost, omezení rozsahu pohybu a různé druhy bolesti na různých částech těla – záda, kyčle, kolena, lokty (tzv. tenisový a golfový loket), ramena atd. Bolesti hlavy, které mohou vznikat na různých místech. Trigger pointy často vytvářejí pocit střílení, mravenčení, pálení či často popisováno jako pocit probíjení elektrického proudu do rukou, prstů, nohou. Mohou způsobit závratě, šelest a zvonění v uších, potíže s rovnováhou, neschopnost odhadovat váhu předmětů držených v rukou a dokonce i nadměrné slzení, slinění, pocení a tvorba hlenu v dutinách. Mohou způsobovat zarudnutí očí, poruchy vidění, zvýšenou citlivost zubů, nespavost a simulovat příznaky jiných problémů, jako je například syndrom karpálního tunelu, syndrom neklidných nohou, ischias, bolest při zánětu dutin a srdeční potíže.

Masáže Tábor

Lékařské vyšetření před Bodovou terapií

Při specifických problémech je vhodné před podstoupením Bodové terapie navštívit lékaře a odborníka, který se specializuje na váš problém. Pokud například budete vidět rozmazaně, je možné, že za to mohou trigger pointy, ale také je možné, že můžete mít oční vadu. Je tedy třeba podstoupit vyšetření u specialisty, aby vám potvrdil, že příčina rozmazaného vidění není oční vadou.

Účinky Bodové terapie

Bodová terapie Vám může pomoci s veškerými problémy, které jsou uvedeny v předchozích odstavcích. Mezi nejčastější problémy patří bolesti různých částí těla. Dále vám může pomoci s problémy, které by člověk ani neřekl, že souvisí se svalovou soustavou a tím pádem i s Trigger pointy, jako jsou například závratě, šelest a zvonění v uších, nadměrné slzení, slinění, pocení a tvorba hlenu v dutinách. Dále vám může pomoci s problémy s propriocepcí. Dokonce může i záhadným způsobem odstranit diagnostikovanou „artrózu“. (Ne, Bodová terapie nedokáže odstranit artrózu. Jedná se o chybnou diagnostiku provedenou bez řádného vyšetření. Toto vyšetření často začíná slovy: To víte, v tomto věku…. či Už nejste nejmladší, s tím se budete muset naučit žít… ….to je artróza, to má v tomto věku každý.)

  • Odstranění bolestí: Trigger pointy jsou obvykle spojeny s bolestí, a to jak na místě samotného Trigger pointu, tak v jiných částech těla, kde se bolest šíří, což se nazývá přenesená bolest.
  • Odstranění stále vracejících se bolestí: Bodová terapie nahlíží na tělo jako na propojený komplex a tím pádem dochází k ošetření příčiny problému, ne pouze příznaku.
  • Snížení svalového napětí: Trigger pointy způsobují svalové kontrakce a napětí, což může vést k omezení pohybu a omezené flexibilitě svalu.
  • Navrácení rozsahu pohybu: Kvůli svalovému napětí způsobenému trigger pointy může dojít k omezení rozsahu pohybu v kloubech.
  • Snížení svalových dysbalancí: Trigger pointy mohou způsobit nerovnováhu v svalovém systému, což může ovlivnit posturu a pohybové vzory.
  • Zlepšení spánku: Bolest a nepohodlí způsobené Trigger pointy mohou narušit spánek a způsobovat poruchy spánku.
  • Simulace příznaků jiných problémů: Syndrom karpálního tunelu, syndrom neklidných nohou, ischias, bolest při zánětu dutin a srdeční potíže.
  • Vyřešení problému zdánlivě nesouvisející s Trigger pointy: Závratě, šelest a zvonění v uších, nadměrné slzení, slinění, pocení a tvorba hlenu v dutinách, problémy s propriocepcí, zarudnutí očí, poruchy vidění, zvýšenou citlivost zubů.

Bodová terapie vs Bodová masáž

Bodová terapie slouží k vyřešení akutních a stále vracejících se problémů – když Vás „chytnou“ záda a nemůžete se narovnat, když Vás po dlouhém sezení začne bolet hýždě a střílí Vám to do nohy a podobně, či když se Vám neustále vrací jeden a tentýž problém. Když máte například zatuhlou šíji, jde Vám to do hlavy a po podstoupení masáže šíje u jiného maséra máte na 14 dni klid, ale pak se bolesti zase vrátí. Při terapii se tedy zaměřuji na jeden konkrétní problém, který se snažím vyřešit. Až Vaše problémy vyřešíme a budete chtít o sebe pravidelně pečovat, což spočívá v preventivním ošetřování Vaší svalové soustavy, přichází na řadu Bodová masáž.

Bodová masáž slouží k pravidelnému podstupování, čímž se preventivě ošetřují problémové partie, aby v nich nevznikli Trigger pointy (zdroje vašich potíží) a neměli jste žádné problémy a bolesti. Tato masáž se zaměřuje na celé tělo. Vy si jen lehnete a užijete si i když trošku intenzivnější masáž, během které se preventivně ošetřuje vaše svalová soustava se zaměřením na problémové partie.

Bodová masáž VS Bodová terapie

Závěrem